Následující text se věnuje případu, kdy se dostaneme ke zraněnému a potřebujeme před příjezdem lékaře vyšetřit jeho stav a poskytnout první pomoc. Ať víme nebo nevíme, co se zraněnému stalo, měli bychom vždy zkontrolovat vše, co bude v následujících řádcích uvedeno, neboť i při banálním viditelném zranění můžeme bez řádného vyšetření přehlédnout něco, co bezprostředně ohrožuje život zraněného. Nejde jen o mechanické úrazy, ale i o další akutní stavy, jako je např. infarkt, hypoglykémie apod.
Řeč je ovšem samozřejmě pouze o zraněních a akutních stavech, nikoliv o nemocích. Pokud někoho bolí v krku, nebo má rýmu, mělo by mít vyšetření asi trošku jiný průběh (není např. nutné zjišťovat fotoreakci zornic ☺ …) Pokud máme možnost, tak vše, co zjistíme, včetně časových údajů, zapisujeme na papír, který odevzdáme lékaři. Toho vždy zavoláme co nejdříve!!!
V následujícím postupu samozřejmě chybí specifické úkony pro určité konkrétní případy. Jako například podání cukru při hypoglykémii, acylpyrin pod jazyk při infarktu, koniostomie při ucpaných dýchacích cestách apod. Tyto úkony najdete až dále u konkrétních případů. Následující postup tedy berte jako základní schéma. Další důležité pravidlo je, že pokud konstatujeme nějaké podezření (např. na poranění páteře), jednáme dále tak, jako by to byla pravda (nehýbeme se zraněným apod.).