Bernské Alpy

autor: | Srp 7, 2004 | 2004-2005, Alpy, Kronika

Je středa 28. července a společně s otcem vyjíždíme zdolat další velikány Alp. Tentokráte máme naplánované některé čtyřtisícové vrcholy v oblasti Bernských Alp.

K prvnímu přespání ještě využíváme naší chaty na Šumavě. Brzy ráno 29.7. již jedeme přes Mnichov, Bregenz a Luzern do GRINDELWALDU, kam dorážíme v 15:30h. K přespání využíváme za solidní cenu místní kemp SAND.

Ráno 30.7. vstáváme brzo, tak abychom stihli v 7:19h první vlak na Jungfraujoch (zpáteční jízdenka 146 CHF/osobu). V 10:30h za krásného a teplého počasí začínáme přechod z konečné stanice zubačky na chatu FINSTERAAHORNHÜTTE (3048 m). Zpočátku sestupujeme ledovcem Jungfraufirn na Konkordiaplatz. A dále pak přes sedlo Grünhornlücke (obr.1) a po ledovci Fieschergletscher dorážíme kolem 18 hodiny na chatu Finsteraahornhütte (obr.2). Chata je nová, moderně zařízená, k naší spokojenosti poloprázdná.

V pět hodin ráno následujícího dne vyrážíme na FINSTERAAHORN cestou SZ-hřebenem z HUGISATTELU. Výstup vede zprvu skalami na ledovec a odtud přes skalní hřebínek FRÜHSTÜCKPLATZ (3616 m-obr.3) a dále poměrně dlouhým výstupem, opět po ledovci (35°) do sedla HUGISATTEL (4058 m-obr.4). Tam odkládáme část vybavení. Následuje závěrečný skalní hřeben (zpočátku I, střední část II-obr.5, v závěru jedno místo asi II-III) a na nejvyšším vrcholu BERNSKÝCH ALP ve výši 4272 m se dostáváme, za stále nádherného počasí, těsně před polednem. Odměnou je nám krásné panorama Bernských Alp (obr.6). Sestupujeme stejnou cestou jako vedl výstup. Na hřebeni se jistíme a na ledovci se už boříme v odpoledním žáru do měkkého sněhu, což značně zpomaluje náš sestup. V dolní části jsou již viditelné velké a nebezpečně vypadající trhliny. Na chatu dorážíme po 18 hodině. Přespáváme tu ještě jednou.

Neděli 1.8. využíváme k návratu na JUNGFRAUJOCH a dále ještě pokračujeme na chatu MÖNCHSJOCHHÜTTE (obr.7). Tento přechod je dlouhý a fyzicky namáhavý. Horko a těžké baťohy k tomu ještě napomohly. Na chatě je velký nával lidí a jen na poslední chvíli si zajišťujeme ubytování. Neteče zde voda a obyčejná minerálka přijde na 12,5CHF/1,5l. Zde po shlédnutí počasí v TV a po zvážení naší finanční situace se místo odpočinku rozhodujeme pro další výstup na MÖNCHA hned následující den.

Ráno 2.8. je opět slunečno. Nástup začíná jen několik stovek metrů od chaty. Zpočátku ve skále, následně se pak střídá sníh se skálou (obtížnost II-obr.8 a 9). Závěr výstupu se jde po exponovaném firnovém hřebínku, ze kterého jsou krásné výhledy. Následuje jen již strmý sněhový výšvih a jsme na vrcholu MÖNCHA (4099m-obr.10). Pro sestup využíváme stejnou cestu (obr.11), ale již míjíme zástupy lidí, kteří přijeli prvním vlakem na JUNGFRAUJOCH a nám často zbytečně komplikují cestu dolů. Po návratu na chatu MÖNCHSJOCHHÜTTE zvažujeme další možnosti našeho pobytu. Zjišťujeme, že nám schází vše, peníze, síly a hlavně čas. Rozhodujeme se pro návrat, přebalujeme baťohy a přesouváme se na zubačku do sedla JUNGFRAUJOCH. Cesta trvá z chaty asi 45 min. Ve stanici ještě vyjíždíme na SPHINX pokochat se ještě jednou pohledy na velikány Bernských Alp. Podíváme se ještě do ledového paláce v útrobách ledovce a posléze sjíždíme dolů na Kleine Scheidegg a po přestupu až dolů do Grindelwaldu do našeho známého kempu Sand.

V úterý 3.8. odjíždíme domů. Po cestě se zastavujeme v Lauterbrunnenu a pak ještě v Richterswillu na koupání v Curyšském jezeru. K večeru ještě využíváme příležitosti k osvěžení v Bodamském jezeru u Lungau. Přejíždíme do Německa, kde přespíme před Mnichovem v autě na dálničním odpočívadle.

Ve středu 4.8. už obědváme na Čachrově, koupeme se ve Velhartickém rybníku a odpoledne jsme již doma v LYSÉ NAD LABEM.