Chamonix 2020, 2021 aneb pár tipů pro túry.

autor: | Úno 13, 2022 | 2020-2021, Alpy, Kronika

Chamonix (Ch) představuje kolébku horolezectví. Pro někoho je tato známá destinace příliš frekventovanou oblastí. Já jsem navštívil Ch. několikrát a v posledních dvou letech spíše s cílem VHT poznávacích túr. Nyní pro inspiraci uvádím zajímavé cíle s horolezeckou tématikou.

Aiguille du Tour (3540 m) a chata Albert Premier

Určitě zajímavá túra s krásnou scenérií až na chatu chata Albert Premier 2702m. Kdo chce podniknout zajímavou a nenáročnou ledovcovou túru může druhý den pokračovat okružní trasou na Aiguille du Tour 3540 m. Ideální varianta pro začínající Alpinisty.

Nejkrásnější foto na Mt. Blanc s možností pěkného lezení

Kdo touží po fotogenických záběrech masívu Mt. Blanc určitě doporučuji výstup k jezeru Lac Blanc. Od parkoviště Col des Montets budete stoupat a po pravé straně budete míjet žulové stěny, kde vedou krásné pohodové linie oblasti Les Cheserys od 4a do 6c se zajištěním štandů (1750m, délka 100-240m). Před krátkou feratou budete míjet dominantní věž Aiguillete dArgentiere 20m, 4c, 4b,5b,5c. Zde nešlo jinak než si natočit záběry s dronem s pozadím MB. Druhá možnost je od lanovky La Flégère. Po celou dobu výstupů můžete sledovat MB s celým hřebenem 4K vrcholů.

Vícedélky v žule a káva na Le Brévent (2525 m)

Další zajímavý cíl byl Le Brévent.  Ze stanice Planpraz jsme pozorovali start mnoha nadšenců pro paragliding. My jsme směřovali k Le Brévent. I zde je vynikající nabídka žulových, zajištěných cest.

První Crakoukass 4b, 5b a v závěru 6b (lze obejít). Pod vrcholem se nalézá rozsáhlejší stěny cca 200+m nebo v sektoru vpravo velké množství zajištěných cest od 4b ale častěji 5b-7a. Na vrcholu si dáváme kávu a sestupujeme okruhem zpět. Na horní stanici si ještě vyslechneme živý koncert klavírního virtuóza.

Les Gaillands – odpolední lezení v Chamonix

Kdo chce mít program na odpoledne, může vyrazit na Les Gaillands. Je to kompaktní stěna vysoká 45m a to pouhých 40min chůze z centra města. Naleznete zde cca 30 cest obtížnost 3 – 7. V hlavním období se zde pohybuje mnoho lezců všech věkových kategorií často z řad místních horoškol.

Aiguille du Midi (3842 m) ideální start na ledovec

A.d.M. může být start zajímavých výstupů. Výstup přes tři vrcholy M+M+M (nutné začít ve 2 – 3h ráno ze stanu pod Midi). Lze také vybrat klasickou túru Kosmický hřeben AD, která byla nedávno postižena zřícením skal. Nebo lze zvolit kratší var. na Pointe Lachenal (3613 m), kterou jsme si vybrali pro náš výstup.