Dolomity – věže Vajolet

autor: | Srp 12, 2015 | 2014-2015, Dolomity, Kronika

Srpen 2015

Účastníci: HO Lysá – Michal K., Mirek Č., Martin G., Eva K., Jarda Faldus

Ostatní – Martina, Bára, Adam

Z Lysé nad Labem jsme vyrazili nezávisle třemi auty a setkali jsme se až na chatě Vajolet.

Někteří využili přenocování ve stanu cestou u řeky. Za vesničkou Ponte Nova, směrem na Nova Levante je jediný asi 200m tunel a hned za ním vlevo se dá zaparkovat. Pak už stačí popojít asi 80m po cestičce k řece a je tu krásné klidné místo na postavení stanů a nocování.

Parkování:

  • pro přístup ze západu ferratou Santner  Frommer Alm (1.744m) zdarma u lanovky
  • pro přístup z jihu  Vago di Fassa – zdarma u lanovky

Přístup na chatu:

Z Frommer Alm lze vyjet lanovkou na chatu Fronzo (2.339m) a po cestě 542 na Via ferratu Santner (B) do sedla Santner pass (2.734m). Ferrata je lehká, výhledy nic moc – je to taková přístupová cesta, bezpečná. Ze sedla Santner je ale nádherný výhled na věže Vajolet a chatu Re Alberto (2.621m) pod nimi. Kolem této chaty se potom prochází o 400 výškových metrů níže na levnější chatu Vajolet (2.243m), kde se dá uplatnit 50% sleva Alpenverein na ubytování.

Druhou variantou je přístup z Vago di Fassa – nejlépe taxikem (€6,-)  k chatě Gardeccia (1.949m) a odtud pěšky po cestě na Rif. Vajolet.

Ceny

  • Chata Re Alberto –ubytování € 27,- , ubytování + snídaně  € 32,-, polopenze € 52,-
  • Chata Vajolet – ubytování € 25,-, (členové AV €13,-), snídaně € 8,-, polopenze € 40,-                pivo – 4dcl = €4,-

Postupně jsme během těch pár dní za krásného slunečného počasí vylezli všechny tři věže Vajolet vysoké zhruba 120metrů.

Delago –  jihozápadní hrana – nádherná pevná hrana obtížnost 4+. expozice. Jištění – vlastní, občas skoby, nová jistící stanoviště. Slanění napravo k věži Stabeller. Lezci –   Mirek Č +Michal K. a Jarda Faldus + Eva K.

Stabeller –Fehrmanova cesta –  opět místy skoby, trošku hledání, nejtěžší místo byl převis a komínek, ale celkem pevné a dobře odjištěné. Obtížnost 4+ až 5. Lezci – Jarda Faldus + Eva K. + Mirek Č.

Winkler –  Winklerova spára orientačně nejnáročnější z věží. Ve 2/3 traverz doprava za věž a vzhůru na vrchol. Jištění obdobné jako u ostatních věží. Slaňuje se zezadu, a to z vrcholu pouze 2 (!!!) délky, potom následuje nezajištěný (!!!) traverz po asi 30cm římse směrem ke střední věži – Stabelleru, kde už je další slaňovací stanoviště, odkud se slaní mezi věžemi zase zpět k nástupu. Lezci – Mirek Č. +Michal K. a Jarda Faldus + Eva K.

Kromě spousty dalších lezeckých cest různých obtížností poskytuje chata  Vajolet ideální místo k poznávání okolních vrcholů, které jsou zadrátované ferratami. My jsme si vybrali ferratu na vrchol Kesselkögel (3.002m) – hezká C ferrata s krásnými výhledy na všechny strany. Odtud pak je možný sestup zvláštně působícím údolím ke krásnému jezeru Antermoia (2.496m), kde je i chata a možnost občerstvení.

Michal natočil krátké video: https://youtu.be/lFhHpaGGQMY

Může se hodit: http://www.summitpost.org/torri-del-vajolet-vajolet-towers/150951

Zapsal Jarda Faldus