DVĚ ZIMY NA ČESKÝCH HORÁCH – ČÁST II. – ZIMA 2012/13

autor: | Dub 8, 2013 | 2012-2013, Kronika

I v uplynulé zimě jsem absolvoval další přejezdy na běžkách, či zimní výstupy na vrcholy v některých našich pohořích.

BLANSKÝ LES ze ZLATÉ KORUNY přes KLEŤ do HOLUBOVA (14.12.2012)

Výstup na Kleť (1084m) na začátku právě uplynulé zimy s nepříznivými sněhovými podmínkami (jen kolem 10cm sněhu) s poměrně značným převýšením (540m ze Zlaté Koruny). Na vrcholu chata s restaurací, vysílač a rozhledna (vynikající kruhový výhled až na Alpy). Celkem 15 km z více než z poloviny pěšky.

ČERNÁ HORA v KRKONOŠÍCH (1299 m) z JANSKÝCH LÁZNÍ (18.1.2013)

Další zimní výstup, díky podmínkám (větší část výstupu v terénu často beze stopy, velké převýšení – 680m, od 1000m v oblačnosti) poměrně náročné. Sjezd naopak pohodový, zvláště od Zineckerových bud.  Celkem asi 15 km zčásti pěšky.

KRUŠNÉ HORY z KOMÁŘÍ VÍŽKY přes DLOUHOU LOUKU do NOVÉ VSI V HORÁCH ve dvou dnech (10.-11.2.2013 )

Zajímavý přejezd za rozdílného počasí (1.den vcelku slušné počasí, hodně běžkařů, kvalitní stopy, 2.den zataženo, odpoledne větrno, v závěru málo sněhu a špatné stopy, naopak minimum turistů) jen v mírně členitém terénu kolem řady větrných elektráren. Ubytování v penzionu Na rozcestí v Dlouhé Louce (velmi slušné, trochu dražší – v okolí minimum ubytovacích možností). Celkem 50 km, nejvyšší dosažený bod les nad Dlouhou Loukou (887 m).

ČESKÝ LES z BABYLONU přes ČERCHOV do ČESKÉ KUBICE (2.3.2013)

Pěkné zimní počasí, v nižších polohách málo sněhu, naopak čerchovský okruh velmi dobře strojově upravený. Z vrcholu (1042 m) nádherný kruhový výhled, jinak je zde rozhledna a po vojácích řada postupně chátrajících budov a monstrózní betonová věž, kdysi skrývající odposlechové a sledovací zařízení, ale především příjemná hospůdka s kvalitním občerstvením. Návratová cesta byla v závěru dosti zdevastovaná lesní těžbou a zcela nevhodná pro běžky. Celkem 26 m z větší části na běžkách.

NOVOHRADSKÉ HORY z POHORSKÉ VSI přes KAMANEC (1042 m) do STARÝCH HUTÍ ve třech dnech (5.-7.3.2013)

Velmi pěkné putování, celkem 50 km, skoro panenskou přírodou s minimem turistů. Kraj je hromadnou dopravou v této oblasti těžko dostupný a skoro bez ubytovacích možností. Příjezd ve večerních hodinách do Pohorské vsi, ubytování v útulném penzionu Pod Pivonickými skalami se sympatickými majiteli (vřele doporučuji).

Následující den autobusem do Leopoldova, odtud do Pohoří na Šumavě (po Baronův most terénem, na Pohořských loukách pěkné strojové stopy, jinak jde jen o znovu zvolna ožívající ves), dále stále ve stopě na hranici s Rakouskem a podél ní pod Kamenec a na jeho vrchol (skály, bez výhledu, až pod vrchol bez problémů na běžkách). Návrat zčásti terénem podél silnic.  

Závěrečný den přejezd do Starých Hutí u Nových Hradů opět kouzelnou přírodou po lesních cestách nebo terénem podél silniček, avšak již za horších sněhových podmínek.

MORAVSKOSLEZSKÉ BESKYDY z  KRÁSNÉ-PAPEŽOVA přes LYSOU HORU (1323m) do OSTRAVICE (8.4.2013)

  Jednodenní výstup s velkým výškovým převýšením (699m při výjezdu, 928m při sjezdu) za velmi pěkného jarního počasí za pořád ještě kvalitních sněhových podmínek (dostatek sněhu skoro po celé trase, i když odpoledne již měkké stopy, v závěru k Ostravici pak už dosti rozbité). Celkem 26,5 km.

Autor: Franta Gregar