LOFERER STEINBERGE 20.-23.8.2013

autor: | Srp 20, 2013 | 2012-2013, Alpy, Kronika

Moje návštěva proběhla naprosto poklidně a bez vzruchu, pominu-li déšť a mlhou zapříčiněné bloudění během nástupu na chatu. Rovněž provedené výstupy (nebo spíše výlety) nijak nevybočily z normálu. Proto jsem svůj příspěvek pojal jako představení této horské skupiny.  

Loferer und Leoganger Steinberge je horská skupina Severních vápencových Alp. Leží v Rakousku při hranici s Německem mezi Berchtesgadenskými  Alpami na východě, a Wilder Kaiser na západě. Tvoří ji dvě rovnoběžná pásma táhnoucí se od východu na západ. Severní pásmo jsou Loferer Steinberge,jižni pásmo Leoganger Steinberge.

Východiskem pro Loferer Steinberge je na severu městečko Lofer (626 m) v údolí Saalachu, které je současně východiskem k jediné horské chatě ve skupině, ke Schmidt-Zabierow-Hütte (1966 m). Tedy, nevychází se přímo z Loferu, ale z parkoviště v údolí Hochtal ve výšce přibližně 900 m. Výstup na chatu je psán na 3 hodiny, někdo potřebuje více někdo méně, ale za 3,5 hodiny se dá nahoru dojít i za horších podmínek.

Jistou nevýhodou je nedostatek vody ve vysokohorských polohách. Asi pět minut od chaty je jediný, nepříliš vydatný pramínek. Pitná voda se tam dopravuje vrtulníkem. Na nějakou intenzivní tělesnou očistu je tedy dobré zapomenout, i když jsou umývárny k dispozici.

V oblasti je řada možností pro vysokohorskou turistiku. Vedle výstupů na jednotlivé vrcholy v okolí lze z chaty provést přechod přes šest dvoutisícových vrcholů, tak zvaný Nurracher Höhenweg. Má to ale jeden háček, sestoupí se na jihozápad do údolí do obce St. Ulrich.  Odtud zpět buď přes hřeben přes sedlo Wehrgrubenjoch , nebou hromadnou dopravou kolem dokola do Loferu.

Možnosti pro klasické lezení střední obtížnosti jsou skromnější. Bohatší jsou možnosti sportovního lezení na borháky zajištěných cestách, až pětisetmetrových. Na Mitterhorn vede poměrně obtížná ferata Nackter Hund (C). Informace o výstupech jsou k dispozici na chatě – velký šanon A4 s desítkami popisů a schémat.

Některé informace o výstupech lze získat na www.bergsteigen.at. Mapa oblasti AV-Karte v měřítku 1:25 000 je k dispozici na CD.

Přístup do oblasti, který nevyžaduje koupi dálniční známky ani rakouské, ani uvažované německé:

Po D5 do Plzně, dále na Domažlice (nejlevnější pumpa ONO na obchvatu Domažlic po pravé straně) a Českou Kubici do Bavor. Po B20 do Eggenfelden, dále přes Trostberg, Traunstein a Inzell do Rakouska směrem na Zell am See. Lofer je od hranic vzdálený asi 15 km.

Laďa Krejčí