Piz Bernina 4.049m

autor: | Srp 11, 2012 | 2012-2013, Alpy, Kronika

Začátkem srpna vyrážíme s Evou na nejzápadnější čtyřtisícovku. Projíždíme přes Svatý Mořic a vesničku Pontresina a parkujeme u stanice železnice Morteratsch. Tady dalekohledem zkoumáme cestu na vrchol.

Vydáváme se po široké cestě až kde končí ledovec Morteratsch. Tam ale zjišťujeme, že cesta končí a my jdeme zase zpět. Tušíme, že ta správná cesta vede někde vpravo nahoře, tak zkoušíme vystoupit vzhůru po moréně. Všechno se nám to ale pod nohama sype dolů a my musíme zpět. Vracíme se až téměř na úplný začátek cesty a konečně nacházíme tu správnou pěšinku. Po té stoupáme stále vzhůru a pozdě v noci docházíme na chatu Boval.

Ráno se vydáváme na aklimatizační výstup. Sestupujeme na ledovec Morteratsch a stoupáme okolo vrcholu Isla Persa po ledovci Vadret. Eva si zkouší pohyb v mačkách. Otáčíme to zhruba ve 2.800m a vracíme se opět na chatu Boval.

Další den ráno vyrážíme stejnou cestou okolo Isla Persa a napojujeme se na cestu po hřebeni k vrcholu Fortezza 3.482m a po ledovci stoupáme k pláním Bellavista. Zde pod hřebenem a séraky ve výšce okolo 3.800m se snažíme jít rychleji. Počasí nám přeje. Je úplně jasno a bezvětří. Na chatu Marco e Rosa 3.610m přicházíme v půl čtvrté.

Vyrážíme za světa v 6:30 z chaty. Čeká nás jen něco málo přes 400 výškových metrů. Jdeme sami a je nádherné, lehce větrné počasí. Užíváme si to. Vrcholu La Spedla 4.020m dosahujeme těsně po osmé hodině a závěrečný hřebínek je jen lahůdkou. Na vrcholu Piz Bernina stojíme v 8:50. Z druhé strany k nám dochází dvojice, která si sem vyšla přes exponovaný Biancograt.

Vracíme se stejnou cestou přes Marco na chatu Boval, kde ještě přespáváme a další den se vracíme zpět do Lysé nad Labem

Jarda Faldus