Vysoké Tatry – Zelené pleso

autor: | Bře 19, 2015 | 2014-2015, Kronika, Tatry

(19.-22.3.2015)

Účastníci:

  • toušeňská skupina – Čenda a Miloš
  • milovická skupina – Michal a Mirek
  • seniorská skupina (souhrnný věk 140 let) – Franta a Laďa

 Jako první odjela toušeňská skupina ve středu večer nočním rychlíkem ČD.

19.3.

Zbývající dali přednost dennímu přesunu ranním spojem RegioJet do Popradu. Odtud taxislužbou (nejsme přece béčka) na Bielou vodu. Dále už, bohužel po svých, na Chatu pri Zelenom plese, kam i ti nejpomalejší dorazili do 18:15. Již za šera. 

Toušeňská skupina využila odpoledne ke zdolávání ledů na svazích Velké Svišťovky.

20.3.

Všechny skupiny vyrážejí do Červené dolinky. Milovická skupina zdolala ve velkém stylu Karbunkulový hřeben od Jastrabího sedla. Byli tak rozjetí, že pokračovali až na Zmrzlou vežu. Tam usoudili, že tudy sestup nevede, a začali hledat správnou sestupovku.

Toušeňská skupina se nechala zlákat starci na JV hřeben Jahňacího štítu od Východní Kozí štrbiny. Přestože z počátku kolegiálně na seniory čekala, a tím ztrácela cenný čas, dosáhla vrcholu a v pohodě sestoupila. Senioři se sice snažili držet krok, nicméně rozumně usoudili, že při svém tempu vrcholu nedosáhnou a zatroubili k ústupu. Kajícně se vrátili do Východní Kozí štrbiny a šťastně sestoupili na chatu.

21.3.

Spojená milovicko-toušeňská skupina vyráží zdolávat Kozí kopku cestou Puškáš-Rácz (pravděpodobně). Lezenice se vydařila, i když jen Čenda si užíval lezeček.

Senioři se vydali na východní konec Tater do Kopského sedla. Na sedle se ale příliš nezdrželi, svinsky tam foukalo. Zato při návratu se nechali zlákat falešnou stopou a potom se museli probíjet kosovkou.

22.3.

Počasí se zkazilo. Přesně tak, jak to Franta předpověděl. Hned po snídani odcházejí skupinky dolů na Bielou vodu. Odtud autobusem do Popradu. Po obědě v pizzerii před nádražím, odjezd vlaky ŽSS s přestupem v Žilině do Kolína a dále domů už s ČD.

Užitečné informace:

Doprava.

RegioJet firmy Student Agency odjíždí v 7:38 z Praha hl.n. Cena jízdného (SA neposkytuje žádné slevy) kolísá v závislosti na dni v týdnu. Ve čtvrtek stála jízdenka pro dospělého 252,- Kč, ovšem koupě 4 jízdenek přes internet přišla na 907,- Kč, tedy necelých 227,- Kč na osobu. Cena jako za reálného socializmu. Pro zpáteční cestu není RegioJet příliš vhodný, z Popradu vyjíždí v 9:15.

Leo Express je pro cestu tam nevhodný, z Prahy odjíždí 14:35 a v Popradě je ve 21:16. Vhodnější je pro cestu zpět; z Popradu v 0:24, v Praze 8:06. Cena jízdného opět kolísá podle dne v týdnu, ovšem Leo dává slevu starcům nad 60 let.

Nevýhodou jak RegioJetu, tak Leo Expressu je omezený prodej jízdenek v Popradě. RegioJet sice prodává každý den, ale jen do 18 hodin, Leo Express jen ve všední dny a jen do 16:30.

Jízdné se ŽSS, respektive ČD je nejdražší. Jízdenka Poprad – Čelákovice s IN50 přišla na 21,92€ plus 2€ místenka. Prodej jízdenek je ale nepřetržitý.

Cesta taxíkem ABATAXI (stanoviště vpravo od nádraží) činila celkem 15€.

Cesta autobusem z Biele vody 1,5€ za osobu + 0,2€ za ranec.

Ubytování a stravování.  

Polopenze s průkazem ČHS činí za první noc 24 € a za každou další 22 €. Jídlo bylo vydatné, dobré a v obrovském množství. Snídaně formou švédského stolu, neomezené množství čaje nebo mléka. Večeře: polévka. hlavní jídlo, dezert a nápoj (pivo, 2 dcl vína, čaj, kofola atd). Je úplně zbytečné vozit jídlo z domu. Nanejvýše nějaké dobrotky na výstup.

Zapsal Laďa Krejčí

Autory níže publikovaných fotek jsou Michal, Miloš a Laďa