Zpověď začínajícího pískaře

autor: | Říj 25, 2023 | 2022-2023, Oddíl, Pískovce

Pískovcová sezóna 2023

Ten nadpis jsem zvolil záměrně, protože pro mě letošní sezóna na písku byla opravdu jako kdybych se po 10 letech odmlky zase znovu učil lézt na písku. Nebo jinak řečeno, objevoval jsem již dříve vylezené cesty v úplně nových rozměrech. Působením vzpomínkového optimismu, ale také časového odstupu 20-30 let  se jednotlivé věže i cesty za tu dobu změnily. Změnilo se toho hodně. Moje fyzická konstituce, skalní město jako takové, lezecké vybavení, jištění, ale také velké množství lezců s odlišnými přístupy k lezení na písku a především k lezení ve Skaláku.

Ano, budu psát o Skaláku, tedy o oblasti mezi Hrubou Skálou, Sedmihorkami a Valdštejnem, kde jsem trávil všechny volné víkendy a odpoledne letošního velmi horkého léta. Sezóna 2023 ve Skaláku byla nejlepší za posledních x let. Celkem počasí a podmínky pro lezení umožnilo 81 lezeckých dní! Jen v květnu se dalo lézt 21 dní a stejný počet lezeckých dní byl i v září! Proto jsem letos jezdil jen do této oblasti a využíval rychlých výpadů na odpolední lezení v pracovním týdnu. Partnery mi byli kamarádi z HO Lysá n.L., ale především brněnský kamarád Petr „Hop“ nebo Martin „Sobotka“ z ostravského oddílu HO Bivak.

Více o lezení řeknou přiložené fotky, ale v podstatě jsme opakovali cesty, které jsem před 20-30 lety lezl podle vzpomínkového optimismu s přehledem, s lehkostí a odvahou.

Většinou jsme lezli hvězdičkové cesty ve stupnici obtížnosti VI-VIIb a mnoho z nich se za tu dobu opravdu změnilo jak v obtížnosti, tak v menších možnostech zajistit se nebo do nich vůbec nastoupit.  Porcalova cesta na Větrník je ten případ, kdy by se měla cesta podle mě “zrušit”.  Nástupový převis “vybroušený do hladka”, vylámané chyty, “vypilovaná“ a zabetonovaná hrana nad štandem u 2.kruhu od lan (kde mnozí ani neštandují a natáhnou to až na vrchol). Ten nástup už není ani pro vysoké lidi. A prťavci na ni můžou zapomenout a ani to nezkoušet. Prostě nastoupáte co nejvýše pod obrovským hladkým solivým převisem bez stupů, chytnete malý (osolený) stisk a musíte bez noh vyshybovat do dalšího oblého “madla”. Pak teprve vyhodíte nohy nad převis a lezete krásnou délku ke 2.kruhu.  Vybojoval jsem to jen proto, že mi Hop pověsil do prvního kyzu nad převisem smyčku, do které jsem si při shybování stoupnul (-:  A styděl jsem se a přál si, aby mě nikdo neviděl. Takže za mě to bylo VII A0. 

Třeba do lehké pětkové cesty SPO na Lebku (na vrchol Lebky je už delší dobu taky zakázané lézt) dneska ani nenastoupíte jak se erozí snížil terén kolem věže a vy vlastně nastupujete o metr níže než před 30 lety nebo v době prvovýstupců.

Jiné cesty nás zase pěkně potrápili svou větší obtížností v daném stupni. Jako třeba Abiturientská cesta VIIb na Kavčí věž nebo Údolka VII na Trio. Údolní cesta na Trio je v novém průvodci za VII, pocitově některé místa a kroky za nás tak za VIIb (ve srovnání s jinými ofiko béčky).  A pak člověk těžce doleze k vrcholovce a tam je napsáno za VI. Pak je to nejtěžší šestka co jsem kdy ve Skaláku lezl nebo jsme jen nebyli ve formě (-:  Nástup do cesty s bouldrovými kroky v osolených stupech je sakra těžký. Po prvním pádu Hopa do písku (těsně vedle šutru) bych to raději zapytlil, ale Petr to na druhý pokus přefuní a na polici založí ufona. Kolem kruhu je to zase sakra těžké a silové, než se člověk přehoupne do pravé spáry. Pak krásné lezení ke 2. kruhu a dost těžko kolem něj. Já xkrát padám v nástupové stěnce a už to chci vzdát. Nakonec to „oprasím“ zleva po polici. A závěr cesty? Nedostupný slaňák a dolez k vrcholové knížce. Nevím jak bychom skákali ke slaňáku bez nahozeného dříku na vrcholu druhé věže. Nechápu proč ten slaňák neumístili o metr vlevo )-:

Protože všichni lezou jen oblíbené hvězdičkové cesty, jsou tyto směry už neskutečně olezené. Je fajn, že se v novém průvodci už hvězdičky neuvádějí (-:

Dost často jsem ve Skaláku viděl lézt i na rybu TR, nebo jednu cestu “ve vlaku” třeba leze i 10 lidí jak na běžícím pásu. I na výjezdu našeho oddílu jsem pozoroval na cestě „vlak“ 7 lidí za prvolezcem )-:

Na svolávacích fcb fórech pořád někdo hledá spolulezce na Skalák, ale vždy upozorní, že leze jen na druhém konci. Proč? Proč nezkusí poznávat charakter lezení od lehkých cest, neučí se postupně jistit a chovat se ohleduplně ke skále? Vím, pak se na umělé stěně v tělocvičně, kde leze sedmičky a osmičky přece nebude chlubit, že ve Skaláku leze trojky-pětky. Raději si za někým na druhém vyleze VIIc, aby jej na vrcholu zhodnotil, že bylo lehké (-: Ale na prvním by jej nevylezl, protože “se prostě nezabije“ (-:

A pak jsou vedle klasických cest ve Skaláku stovky nových moderních neolezených cest, do kterých musí člověk silově, ale i morálově dorůst. Pak si krásně zalezete v pevné skále, na věže, na které dříve vedly jen nezajímavé cesty. V novém průvodci je spoustu inspirací na krásné cesty, když člověk leze obtížnost alespoň VIIc-VIII.

Snad pro nás Skaláček bude mít stále dost pěkného lezení a nebude oblastí příznivců překližky, kteří moc k charakteru místního pískovce vztah nemají.  Přál bych si, aby Skalák zůstal pro nás ”romantiky” stále stejný

A co jsem letos v Českém Ráji (Skalák, Prachov, Sušky) vlastně s kamarády vylezl? Díky všem za krásné přelezy! Byla to skvělá sezóna.

Skalák

Dominstein – Chlumova cesta VII

Dominstein – Svatošova c. VIIb

Zlatá vyhlídka – Pevná Lámavá VII

Zlatá vyhlídka – Machaňova cesta VII

Kavčí – Chrastíkova stěna VI 

Kavčí – Abiturientsaká cesta VIIb

Dívčí – Svatební c. VIIb

Jeřabí – Čabelkova c. VI 

Podmokelská v. – Údolní c. V.

Velikonoční věž – JZ cesta/Cerman/Karoušek VII

Maják – kombinace Údolky a Mézlovky VI

Trůn – Cesta pro princezny V

Mnich – Netopýří spára VI

Trio – Údolní cesta VII

Dračí zub – Kauschkova hrana VII

Dračí věž – Dračí stěna VIIb

Dračí věž – Rudá hrana VII

Ocůn – Fifanův sokolík VI

Durango – Normálka VII

Větrník – Porcalova cesta VII

Prachovské skály

Krákorka – Východní c. VII

Rektorky – Jižní spára III

Fráňova věž – Východní c. Jihovýchodní varianta IV

Mnich – Manželská spára VII

Šikmá věž – Západní cesta VI

Mravenčí věž – Baušeho stěna V

Obelisk – Východní cesta VII

Suché skály

Hlavní věž – Ottova cesta V

Hlavní věž – Bundalova droga VI

Samotář – Normálka V

Hlavní věž – JV Roh VI

Střední věž – Jižní traverz V

Střední věž – Východní cesta

Věž Milana Černého – Karamora VII

Bílá věž – Sluneční cesta VII

Sokolí věž – Fotogenická cesta s Malou plotnou středem VII

Alabastrova věž – Alabastrový koutek VI

Alabastrova věž – Západní hrana V

První věž – Plesnivá cesta VI

Hlavní věž – Severní cesta V

Hlavní věž – Kuttův Roh s variantou VI