Skály u Máchova jezera

autor: | Dub 25, 2021 | 2020-2021, Oddíl, Pískovce, Skály

Tradičním cílem výjezdu na pískovcové skály je obvykle Skalák, Sušky nebo Drábské vesničky. Na Dubské skály jezdíme ojediněle. Tento rok nás inspirovalo vydání nových průvodců Dubských skal, konkrétně titulní strana, kde je vyobrazena Havířská věž. Tato věž (a sousedící Pinka) se nachází nedaleko od Máchova jezera.

24.4. vyrážíme a auta necháváme u silnice přímo u polní cesty, která vede ke skalám. Vítá nás neobvyklý útvar ve tvaru žiletky nebo desky zabořené do písku. Celá skála je lehce nakloněná. Severní část je převislá a vedou zde těžší cesty. Začínáme na jihu zleva cestou „Číhaná“ 4, kde se dá celkem dobře jistit. Dolez končí přes úzký stupňovitý hřeben. Za mnou jde malej Mírek „S“ s doprovodem Mírka „L“. Pak pokračuji vpravo c. „Sokolík“ 6 přes BH a daří se mi také založil slušný uzel. Jarda s Evou zvládají 3 „Jižní“ ovšem bez možnosti jištění. Přesouváme se pod severní stěnu. Vybíráme „Severní stěnu“ 6 s hvězdičkou a cvakám BH. Jarda F. dokončuje dílo a postupně přelézáme s JR. Poslední cesta je c. Permoníků 5. Následuje opékání vuřtů od Píši+pívo.

Pak přecházíme k sousednímu masívu Pinka. Zde se pouštím do hvězdičkové 7 „Křídlovka“. Moje ambice jsou opět vyšší než morál. Cvakám první kruh a předávám veslo JR. Jarda po několika pokusech nejtěžší krok-zdvih- v klidu překonává, cvaká 2.K. a vysouká se přes převislý zářez na vrchol. Jarda F. na závěr zkouší „Pankráce“ 6. Tam ho to nepouští a jde na jistotu „Serváce“ 5. Je to pěkná hrana s jištěním – hroty, uzle. Na závěr dne vystupujeme na sousední vrchol Borný.

Oblast je pohodová a je zde výběr různých kratších cest. Skála Hav. věže je mimořádně tvrdá. Pinka je o něco měkčí a v některých místech i lámavější.

M.Křena 25.4.2021