Finale Ligure 2023

autor: | Lis 25, 2023 | 2022-2023, Oddíl, Skály

Zážitky po týdnu lezení v této úžasné italské oblasti jsou ještě čerstvé, tak to musím vše sepsat “za tepla” hned po návratu.

16.-23. listopadu – v dost pozdním podzimním termínu vyjela lezecká parta oddílu HO Lysá n.L. na jih na italskou Ligurskou riviéru do Finále.

V tomto termínu už Italové odpočívají po letní sezóně, takže sehnat ubytování, ale i otevřenou restauraci nebo obchod je skoro nemožné. Nakonec se nám podaří najít skvělý a divoký Camping Le Terrazze v přímo v srdci lezecké oblasti pod vesnicí Boragni, u lezecké oblasti v 10 minutové dochozí vzdálenosti od kempu.

Tady jsme se taky hned po příjezdu a ubytování první den rozlezli. Najdete tady několik sektorů s desítkami lehkých cest v obtížnosti od 5a – 6a v ostrých dírách a hrubém vápenci. Jištění po 2 metrech, délka cest od 15-30 metrů. Bez minimálně 15 expresek se neobejdete (-:

Druhý den jsme popojeli jen přes kopec do oblasti Monte Cucco a zaparkovali naše velká auta u Bar Dall´Orco. Vřelý majitel nás nechal parkovat u baru a pozval nás po lezení na pivo. To jsme jako národ pivařů nemohli odmítnout a konec dne jsme zakončili u nejedné sklenky rezavého moku. Před tím jsme ještě zvládli vylézt spoustu dvou délkových cest v sektoru La Torre a Cucco Centralle . V oblasti Monte Cucco najdete naopak hóóódně oklouzané cesty, ve stejné klasifikaci těžší, než by jste čekali.

3.den. Jde se do vícedélek! Přesouváme se auty přes Finale Ligure do oblasti Rocca di Perti. Jen zaparkovat naše dvě velká auta není jednoduché a i když v novém průvodci oblasti z roku 2017 jsou uvedeny parkoviště dvě, tak jsou až za novou závorou se zákazem vjezdu a pod dohledem místních obyvatel, kdy na Vás hned volají policii. To neriskujeme a jedeme k sektoru z druhé strany, i když pěší cesta je delší.

Na masívu Perti Nord se rozdělujeme do čtyř dvojic a lezeme různé 5-délkové cesty. Já si s Petrem užívám krásnou 5c+/6a s “poctivými” lezeckými délkami na pilíři, ve spárkách a sokolících a nakonec s 6a dolezem převisem na vrchol. K autu přicházíme za hluboké tmy.

Předpověď se mění k lepšímu a tak i další den jdeme lézt. Dneska se rozdělujeme. Výkonnostní lezci (Bára, Tom, Petr) jdou lézt do fotograficky i lezecky zajímavé jeskyně Grotta dell’Edera.

Naše skupinka pohodových lezců romantiků (Marky, Andy, Drak, Miloš, Vop a Piplík) se přesouvá do sektoru Pilastro di Mu. Tady lezeme až do tmy 3-délkové cesty v hrubém a ostrém vápenci, “vodních žlábcích”, plotnách, lehkých převisech cesty v obtížnostech 4c-6a. Nádherný západ slunce a cesta za tmy pod nebem plných hvězd zpátky k autu a do kempu.

Další den si dáváme restday na pláži ve Finále Ligure. Restaurace otvírají až v 19 hodin, tak se věnujeme koupání, pískovcovému lezení, focení. HO Lysá byla konečně i na písku. Italská pizza, mořské plody a víno je už jen tečkou odpočinkového dne.

Středa. Jedeme lézt k moři na útesy do oblasti Capo Noli. Má být jasno, ale větrno. Cesty, do kterých naslaňujete ze zábradlí ke štandu 2-3 metry nad hladinou moře, stáhnete lano (vždy jej smáčíte aspoň trochu v moři) a lezete cestu, kterou musíte vylézt, protože jste si lano stáhli. S Petrem jsme vylezli čtyři krásné cesty 5a-6a. Předpověď nelhala a když vítr zesílil tak, že už nebylo slyšet spolulezce a museli jsme si volat mobilem, aby ten druhý zrušil jištění, nebo když lano při slanění vlálo vodorovně, tak jsme to nakonec v 15 hodin zabalili a odjeli jsme ještě něco vylézt do oblasti Boragni.

Den odjezdu. Celý den lezeme na slunci v oblasti Boragni cesty 5c/6a/6b+/6c až do odpoledních hodin. Lehké dlouhé cesty, hrubý vápenec, dírky všech velikostí s hranami ostrými jako břitvy, kam postavíte lezečku, tam stojí. Balíme, posílíme se na cestu, dáme sprchu a vyrážíme na 14 hodinovou noční cestu domů.

Finále je skvělá oblast jak pro lezce, kteří mají max. na pohodu do 6a (jako já), ale pro ty co s přehledem zvládají 6b+/6c a více jsou tady stovky nádherných cest ve kvalitní skále. Když k tomu přidáte podzimní/zimní sluníčko, teploty kolem 15-18’C, dobré italské víno a jídlo, možnost koupání v moři, tak se těch 1200 kilometrů vyplatí s kamarády odřídit a prožít zde super lezecký týden.

Rádi si to zase zopakujeme.

HO Lysá n.L

Marky, Andy, Drak, Vop, Miloš, Piplík, Bruky, Tomáš a “Brambora na tajno”