Horolezecký průvodce KOKOŘÍNSKO/DUBSKÉ SKÁLY – recenze

autor: | Dub 25, 2021 | 2020-2021, Geologie, Oddíl, Pískovce, Skály, Uncategorized

Vloni se dostal do prodeje nový horolezecký průvodce pro oblast Kokořínska. Pro mě byla tato oblast důležitá jednak z hlediska dostupnosti, tedy dojezdu autem, ale i kvůli menší návštěvnosti lidí. Když jsem informaci o novém průvodci dostal, zvažoval jsem, zda si nové vydání pořídit, protože vlastním starší vydání od Olympie z roku 1980 a také novější, poměrně obsáhlý výtisk z roku 1999. Budu tedy porovnávat především s tímto posledním vydáním.

První rozdíl je ve vazbě a provedení. Nový průvodce je rozdělen do dvou knih v pevné vazbě, to může být pro někoho výhoda. Já preferuji více měkkou vazbu, která se lépe nosí v batohu, ale klasická pevná vazba zase více vydrží. Velmi praktický detail je integrovaná textilní knižní záložka, kdo používá ve skalách průvodce často, ví, o čem mluvím.

Část Jižní začíná u Liběchova a Mšena a končí u Dubé. Část Severní pokrývá vše od Dubé na sever, a to včetně skal u obce Okna.

Co je v průvodci nového? Z výše uvedených letopočtů vydání plyne, co je v novém průvodci navíc. Kokořínsko, jak bylo zmíněno, není tak populární jako Skalák, Prachov nebo Drábky, kde jsou nové výstupy již minimálně.

Toto vydání tedy obsahuje poměrně velké množství nových výstupů za posledních 20 let, což je pro Kokořínsko poměrně dlouhá doba. Více obsáhlou část představuje úvod popisující historii, pravidla lezení, ochranu přírody, kontakty na příslušné správce oblastí a detailní popis symbolů a zkratek. V této souvislosti bych rád uvedl, že na jaře a na podzim je povoleno lézt až 72 hodin po dešti!

Další příjemnou novinku představuje doplnění popisu půdorysu skal o názvy cest. Původně byly u významných masivů nebo věží doplněny malé nákresy s písmenky označující danou cestu. Další identifikaci cesty vyžadovalo dlouhé hledání a notnou dávku trpělivosti. Větší velikost nákresu je pro mě jako vlastníka brýlí dobrý benefit. V této souvislosti bych zmínil např. populární oblast „Skály na Rači“, která významně narostla nejen počtem výstupů, ale i samotnými nákresy.

Trochu mě mrzí, že ani v jednom průvodci není žádný boční nákres nebo fotografie s označením cest a kruhů. To by se hodilo u významných věží nebo masivů (podobně jako např. Maják nebo Kapelník v průvodci Hruboskalsko).

U každé věže nebo masívu lze nalézt GPS souřadnice. To může být velká výhoda při hledání osamocené věže. V současné době také velmi dobře pomáhá záznam věží do mapy.cz. Tato nová vlastnost je jak známo výsledek spolupráce ČHS a mapy.cz.

Další důležitou novinku představují fotografie horolezců při zdolávání té či oné cesty doplněné o příslušný popis.

Závěr?

Jsem rád, že jsem si obě vydání koupil. Pro mě tyto průvodce neznamenají jen popisy cest, ale něco jako součást horo-beletrie, ke které se rád vracím. Tvůrcům tímto děkuji a těším se na příjemné chvíle strávené v Kokořínsku.

Hore zdar

Michal Křena 4.4.2021